Menu
Home Page

Who's Who

Come and meet the staff at our school!

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team  1 Kerry Stamp (nee Harris) - Headteacher (N.L.E)
Senior Leadership Team  2 Sian Carr - Head of School (S.L.E)
Senior Leadership Team  3 Mrs Lucas - Assistant Headteacher
Senior Leadership Team  4 Mr Abbott - Assistant Head/Pigeons Class Teacher
Senior Leadership Team  5 Mrs Scales - SENCO
Senior Leadership Team  6 Ms Miller - School Business Manager
Senior Leadership Team  7 Mrs Elsworthy - Acting Assistant Head

Year R

Year R 1 Miss Dyke - Ladybirds Class Teacher
Year R 2 Mrs Prentice - Teaching Assistant
Year R 3 Mrs Fanner - Teaching Assistant
Year R 4 Mrs Michaelides - Higher Level Teaching Assistant
Year R 5 Miss Barclay - Teaching Assistant/ 1-2-1
Year R 6 Mrs Allen - Bumblebees Teacher

Year 1

Year 1 1 Miss Diaper - Owls Class Teacher
Year 1 2 Mrs Davis - Rabbits Class Teacher
Year 1 3 Mrs Bagley - Teaching Assistant
Year 1 4 Miss Sherlock - Teaching Assistant
Year 1 5 Mr Cope - Teaching Assistant

Year 2

Year 2  1 Miss Lancaster - Squirrels Class Teacher
Year 2  2 Miss Taylor - Hedgehogs Class Teacher
Year 2  3 Mrs Sharpes - Teaching Assistant
Year 2  4 Mr Read - Teaching Assistant
Year 2  5 Ms Ryves - Teaching Assistant
Year 2  6 Miss Mason - Hedgehogs Teacher/PE Teacher

Year 3

Year 3 1 Mrs O'Hara - Robins Class Teacher
Year 3 2 Miss Ahmed - Sparrows Class Teacher (Maternity)
Year 3 3 Mrs Knight - Teaching Assistant
Year 3 4 Mrs Veck - Teaching Assistant
Year 3 5 Mrs O'Hara-Wyatt - Teaching Assistant
Year 3 6 Miss Rogers - Teaching Assistant

Year 4

Year 4 1 Mr Elsworthy - Woodpeckers Class Teacher
Year 4 2 Miss Collins - Wagtails Class Teacher
Year 4 3 Mrs Day - Teaching Assistant
Year 4 4 Mrs Edwards - Teaching Assistant
Year 4 5 Mrs Shepherd - Teaching Assistant
Year 4 6 Mrs Warner - Teaching Assistant

Year 5

Year 5 1 Mrs Spencer - Blackbirds Class Teacher
Year 5 2 Mr Abbott & Mrs Elsworthy - Pigeons Class Teachers
Year 5 3 Miss Whyte - Teaching Assistant
Year 5 4 Mrs Bignell - Teaching Assistant

Year 6

Year 6  1 Mrs Mulcahy - Silverbirch Class Teacher
Year 6  2 Mr Tribbeck - Oaks Class Teacher
Year 6  3 Mrs Bowers - Teaching Assistant
Year 6  4 Miss Bowden - Teaching Assistant

PE Staff

PE Staff 1 Mr Collins - PE Teacher/ Lead Expert
PE Staff 2 Miss Mason - Year 2 Teacher/PE Teacher

ELSA Team (Emotional Literacy Support Assistant)

ELSA Team (Emotional Literacy Support Assistant)  1 Mrs Whyte
ELSA Team (Emotional Literacy Support Assistant)  2 Mrs Sharpes
ELSA Team (Emotional Literacy Support Assistant)  3 Miss Barclay
ELSA Team (Emotional Literacy Support Assistant)  4 Miss Whyte

SEN Support Team

SEN Support Team 1 Mrs Edwards - Teaching Assistant
SEN Support Team 2 Mrs Warner - Teaching Assistant
SEN Support Team 3 Mrs Shepherd - Teaching Assistant

Spinney (Springwell Unit)

Spinney (Springwell Unit) 1 Miss Gale - Spinney Class Teacher
Spinney (Springwell Unit) 2 Mrs Peach - Teaching Assistant
Spinney (Springwell Unit) 3 Mrs Welsh - Teaching Assistant
Spinney (Springwell Unit) 4 Mrs Turner - Spinney Lunchtime Supervisor

Home School Liason Officer

Home School Liason Officer 1 Mrs Bradbeer

One to One Tutors

One to One Tutors  1 Mrs Fleming
One to One Tutors  2 Mrs Alderson
One to One Tutors  3 Mrs White
One to One Tutors  4 Mrs Warner
One to One Tutors  5 Mrs Bignell

Spanish Teacher

Spanish Teacher 1 Mrs Hugh

Office Staff

Office Staff 1 Mrs Bedford
Office Staff 2 Miss Farragher
Office Staff 3 Mrs Babbidge
Office Staff 4 Mrs Knight

School Crossing Patrol

School Crossing Patrol 1 Mrs Scorey

Site Staff:

Mr Thomas (Site Manager)

Mrs Harmon

Mrs Parkins

Mrs Lewis

Mrs Gibbs

 

 

Lunchtime Supervisors

Lorraine Babbidge (Senior Lunchtime Supervisor)

Mel Keelan

Denise Lambert

Val Parker

Carol Bignell

Liz Parkins

Terri Edwards

Kelly Hartfield

 

Cluster Employed Staff

Darren Nash - IT Systems Manager

Glenn Chivers - IT technician

Michelle Riceman - Speech & Language

Karen Grove- Education Welfare Officer

Gabby Hugh - Spanish Teacher

 

 

 

 

 

Top